/Files/images/i (1).jpg Харків бере свій початок з Університетської гірки, але літературний Харків починається ще в ХІ столітті, майже за півстоліття до заснування міста при злитті річок Харків, Лопань і Уди. Саме тут, у 1185 році, проходили війська Новгород-Сіверського князя Ігоря під час його походу проти половців.

У цьому краї народилася лірична пісня «Їхав козак за Дунай», автором якої був козак Харківського полку Семен Климовський. А біля селища Бабаї є криниця, їй більш ніж 200 років. І викопав її Г.С. Сковорода, викладач Харківського колегіуму.

Жив у Харкові і Г.Квітка-Основ’яненко – організатор одного з перших в Україні театрів, засновник інституту шляхетних дівчат.

/Files/images/i.jpgУ 1805 році відкрито перший в Україні університет, у цьому заслуга В. Каразіна. В університеті в різні часи працювали: О. Потебня, І. Срезневський, М. Костомаров, Д. Багалій, М. Сумцов, В. Данілевський, П. Гулак-Артемовський, М. Лисенко, М. Старицький та багато інших видатних людей України.

Мабуть, найбурхливіше вирувало літературне життя в Харкові у 20-30 роки. Центральною фігурою був Микола Хвильовий.

Харків недарма вважається колискою української літератури. «Вперше те, що можна вже назвати українським літературним рухом, бачимо ми наприкінці другого десятиріччя ХІХст.: в столиці Слобідської України – Харкові… У Харкові один за одним виступає ряд письменників з більшими чи меншими обдарованнями, що пишуть по-українськи в харківських виданнях: Петро Гулак-Артемовський, автор кількох прекрасних віршів…, Григорій Квітка – автор перших українських повістей, Амвросій Метлинський та Микола Костомаров – українські поети й етнографи. Харкову ж належали й такі діячі, як… автор першої української граматики Павловський (1808), видавці українських пісень Цертелєв (1819), Срезневський (1833) та інші». Тут жили і творили філософ і поет ХVIII сторіччя Григорій Сковорода, засновник української драматургії Григорій Квітка-Основ’яненко, тут з’явився перший в Україні літературний журнал «Харківський Демокріт (який, до того же, був і першим гумористичним виданням). Серед самобутніх періодичних видань – «Чумацький шлях» та «Бурсацкий спуск».

Харків – це місто відомих книжкових видавництв: до них належать «Основа»,«Ранок», «Фоліо», «Майдан», «Золотые страницы», «Калейдоскоп», «Мегаполис», «Око» тощо.

Книги про Харків ви можете прочитати у нашій бібліотеці:

Харківщинознавство: навчальний посібник для учнів 8-9 кл. знз/ О.І. Грінченко та ін.; За ред. Л.Д.Покроєвої, Т.В. Дрожжиної; Харківська академія неперервної освіти. – Вид. 3-тє, переробл. й доповн. – Х.: Гімназія, 2011. – 448 с.

Історія міста Харкова: Навчальний посібник/ Упорядн. О. Є. Кононенко. – Х.: Торнадо, 2001. – 128с.

Харків – моя мала Батьківщина: Навчальний посібник з народознавства / За ред. І. Ф. Прокопенка. – Х.: ОВС, 2003. – 544с.

Багалій Д. І. Історія Слобідської України. – Х.: Дельта, 1993. – 256с

Слобожанська яса: Антологія громадянської лірики кінця ХVІІ – початку ХХІ століть /Упор. В.С.Бойко, передмова Л.В.Ушкалова.- Х.:Майдан, 2006.- 1008с.

Книга скорботи України. Харківська область. В 3 т. - Головна ред. кол. І.О.Герасимов та інші; Обласна ред. кол. В.Г.Дулуб та інші.- Харків: Обласна пошуково – видавнича наукова редакція Книги пам’яті України, 2003.

Московський район м.Харкова: становлення, розвиток, сьогодення: Довідник / Ю. Я. Кроль та ін. – Х.: Регіон-Інформ, 1997. – 116с.

Хрестоматія з літератури рідного краю - Харків:Східно - регіональний центр гуманітарно- освітніх ініціатів,2001.- 416.

Рідне місто. Нарис з історії рідного краю.: Для учнів 4 кл. – Х.: Торнадо, 2004. – 48с.

Харків. 350 років. Фотоальбом / В.Царан, В.Бисов та ін. – Х.: Золоті сторінки, 2004. – 344с.

Історія міста Харкова ХХ століття / Ярмиш О.Н. та ін. – Х.: Фоліо; Золоті сторінки, 2004. – 686с.

Харків’яни. Поема про місто в цитатах поетичних творів. Збірка творів. / Автори-упорядники В.П.Копичко, Ю.Г.Копичко. – Х.: «Слобожанщина», 2007. – 436с.

Книга Пам’яті України. Харківська область. Переможці. /Гол.редкол. І.О.Герасимов; Обласна редкол. І.О.Терехов.- Харків: Комунальний заклад Обласна пошуково-видавнича наукова редакція Книги Пам’яті України,2008.- 688с

Скоробогатов А.В. Харків у часи німецької окупації (1941-1943). – Х.: Прапор, 2006.- 376с.